• English version
  • - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineaștilor: "SIERANEVADA", regia Cristi Puiu

    - Premiul Special al Juriului: "INIMI CICATRIZATE" regia Radu Jude

    - Premiul pentru regie: Cristi Puiu pentru filmul "SIERANEVADA"

    - Premiul pentru scenariu: Cristi Puiu pentru filmul "SIERANEVADA"

    - Premiul pentru imagine: Andrei Butică pentru filmul "CAINI"

    - Premiul pentru costume: Dana Păpăruz pentru filmul "INIMI CICATRIZATE"

    - Premiul pentru scenografie: Cristian Niculescu pentru filmul "INIMI CICATRIZATE."

    - Premiul pentru interpretare feminina: Dana Dogaru pentru rolul Nușa din filmul "SIERANEVADA "

    - Premiul pentru interpretare masculina: Gheorghe Visu pentru rolul Hogaș din filmul "CAINI"

    - Premiul pentru interpretare feminina - rol secundar : Ioana Ciontea pentru rolul Ofelia din filmul "SIERANEVADA"

    - Premiul pentru interpretare masculina - rol secundar: Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul "SIERANEVADA"

    - Premiul pentru montaj: Roxana Szel pentru filmul "CAINI"

    - Premiul pentru coloana sonora: Sam Cohen, Sebastian Zsemlye pentru filmul "CAINI"

    - Premiul pentru muzica de film originală: Cristian Lolea pentru filmul "ORIZONT"

    - Premiul pentru scurt metraj de ficțiune: Norbert Fodor pentru filmul "PROIECTIONISTUL"

    - Premiul pentru film documentar de lung si scurt metraj: Serban Georgescu pentru filmul "VARZA,CARTOFI SI ALTI DEMONI"

    - Premiul pentru film de animatie: Paul Mureșan pentru filmul "Mama, tata, vreau sa va spun ceva"

    - Premiul pentru film de televiziune : Cornel Mihalache pentru filmul "UN FILM MAI PUTIN VESEL, MAI MULT TRIST, POETIC SI SFATOS"

    - Premiul Opera Prima "Alexandru Tatos": Bogdan Mirica pentru filmul "CAINI"

    - Premiul pentru machiaj: Bianca Boeroiu pentru filmul "INIMI CICATRIZATE"

    De asemenea, in cadrul Galei au fost decernate, ca si in alti ani, Premii speciale, Premii de excelentă, Premii Academice


    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România in memoriam lui Ilarion Ciobanu ,actor emblematic al filmului românesc

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România criticului Eva Sîrbu, pentru activitate deosebită în domeniul criticii și istoriei filmului românesc

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor domnului Mircea Vodă pentru contributia remarcabilă adusă artei machiajului in film

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor Gheorghe Bălășoiu și Marius Nedelcu pentru cartea-album "București, filmăm!"

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor Aurel Miheleș, cu ocazia împlinirii a 70 de ani de activitate în domeniul cinematografiei

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor Alexandru Gașpar cu ocazia împlinirii a 60 de ani de activitate în domeniul filmului documentar

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România pentru seria TV "DEPORTATII", realizat de Filaret Acatrinei, Cristian Amza, Radu Găină, Georges Boisnard, Dan Micu, Nicoleta Epure

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România Alexandru Lustig pentru adaptarea cinematografică a piesei "Livada de vișini" de Anton Cehov

    - Diploma de Excelenta a Uniunii Cineastilor din România Ioan Albu pentru contributia remarcabilă adusă filmului românesc


    În cadrul Galei Premiilor Uniunii Cineastilor s-au acordat si premiile anuale ale Asociatiei criticilor si filmologilor din cadrul UCIN:

    - "Premiul Ion Cantacuzino" Doinel Tronaru - pentru publicistică de film în format electronic și print

    - "Premiul George Littera" Viorel Domenico pentru volumul “Jean Georgescu altfel..."

    - Diploma pentru cel mai bun film al anului domnului Cristi Puiu pentru filmul "Sieranevada"

  • - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor: "București NonStop", regia Dan Chișu

    - Premiul Special al Juriului: Radu Jude pentru filmul "Aferim"

    - Premiul pentru regie: Corneliu Porumboiu pentru filmul "Comoara"

    - Premiul pentru scenariu: Tudor Giurgiu si Loredana Novak pentru filmul "De ce eu?"

    - Premiul pentru imagine: Marius Panduru pentru imaginea filmului "Aferim"

    - Premiul pentru costume: Ana Ioneci pentru filmul "Dopul scuză mijloacele"

    - Premiul pentru scenografie: Augustina Stanciu pentru filmul "Aferim"

    - Premiul pentru interpretare feminina: Rodica Lazăr pentru rolul Mariana din filmul "Carmen"

    - Premiul pentru interpretare masculina "Geo Barton": Toma Cuzin pentru rolul Costi din filmul "Comoara"

    - Premiul pentru interpretare feminina - rol secundar : Ioana Flora pentru rolul Paula din filmul "Acasă la tata"

    - Premiul pentru interpretare masculina - rol secundar: Alexandru Potocean pentru rolul Sifon din filmul "Nu există-n lumea asta"

    - Premiul pentru montaj: Dana Bunescu pentru filmul "Carmen"

    - Premiul pentru coloana sonora: Cristian Tarnovețchi pentru filmul "București NonStop"

    - Premiul pentru muzica de film originală: Cristian Lolea pentru filmul "Carmen"

    - Premiul pentru scurt metraj de fictiune: Mihai Ionescu pentru filmul "Dopul scuză mijloacele"

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj: Anca Damian pentru filmul "Muntele magic"

    - Premiul pentru film documentar de scurt metraj: Claudiu Mitcu pentru filmul "Rețeaua"

    - Premiul pentru film de animatie: Matei Branea pentru filmul "Omulan!"

    - Premiul pentru film documentar de televiziune : Andreea Stiliuc pentru filmul "Parisul lui Matei"

    - Premiul Opera Prima "Alexandru Tatos": Doru Nițescu pentru filmul "Carmen"

    - Premiul pentru machiaj: Bianca Boeroiu si Astrid Weber pentru filmul "Box"

    - Premiul pentru cea mai buna cascadorie: Mihaela Oros si Răzvan Gheorghiu pentru filmul "Scorpion King IV"

    In cadrul aceleiasi Gale s-au mai acordat:

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România regizoarei Paula Segall pentru contribuția adusă filmului documentar românesc

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România actorului Victor Rebengiuc care prin arta sa interpretativă a adus o excepțională contribuție filmului românesc

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România pentru seria TV "Dreptul la memorie. Argumente pentru înființarea unui muzeu al comunismului în România, la București" realizat de Ruxandra Tuchel, Cristina Rădulescu, Roxana Chiriță, Cristina Oancea, Alexandru Munteanu

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România domnului Vitalie Lupașcu pentru adaptarea cinematografică a operei lui Anton Cehov "Salonul nr.6"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor doamnei Marilena Ilieșiu pentru volumul "Mircea Daneliuc. Cele șaptesprezece vieți ale pisicii rupte"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor domnului Titus Vâjeu pentru volumul "Mircea Daneliuc – monsieur l’auteur sau lupul singuratic al filmului românesc"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor domnului Aron Xantus pentru filmul "In treacăt, spre asfințit..."

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor domnului Cristian Sbîngu pentru imaginea la filmul "Culorile lui Gheorghe Ciobanu"

    - Mențiune Specială a Uniunii Cineaștilor din România domnișoarei Crina Tofan pentru rolul Ema (la 12 ani) din filmul "Live"

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor Doamnei Ana Marina Constantinescu pentru remarcabila contributie adusă la dezvoltarea artei filmului de ficțiune și a documentarului de artă și despre artă

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor Domnului Călin Căliman pentru prestigioasa operă in domeniul criticii și istoriei filmului românesc


    În cadrul Galei Premiilor Uniunii Cineastilor s-au acordat si premiile anuale ale Asociatiei criticilor si filmologilor din cadrul UCIN:

    - "Premiul Ion Cantacuzino" pentru publicistică cinematografică domnului Cristian Tudor Popescu pentru publicistică de film în format electronic și print

    - "Premiul George Littera" domnului Andrei Gorzo pentru volumul "Imagini încadrate în istorie. Secolul lui Miklos Jancso"

    - Diploma pentru cel mai bun film al anului domnului Radu Jude pentru filmul "Aferim"

  • - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor: "Closer to the Moon", regia Nae Caranfil

    - Premiul pentru regie: Nae Caranfil pentru filmul "Closer to the Moon"

    - Premiul pentru scenariu:Nae Caranfil pentru filmul "Closer to the Moon"

    - Premiul pentru imagine: Marius Panduru pentru imaginea filmului "Closer to the Moon"

    - Premiul pentru costume: Svetlana Mihăilescu pentru filmul "Quod erat demonstrandum ( Q.E.D.)"

    - Premiul pentru scenografie: Cristian Niculescu pentru filmul "Closer to the Moon"

    - Premiul pentru interpretare feminina: Clara Vodă pentru rolul Dana din filmul "Noaptea vine în India"

    - Premiul pentru interpretare masculina "Geo Barton": Sorin Leoveanu pentru rolul Sorin Pîrvu din filmul "Quod erat demonstrandum ( Q.E.D.)"

    - Premiul pentru montaj: Cătălin Cristuțiu pentru filmul "Closer to the Moon"

    - Premiul pentru coloana sonora: Mihai Orășanu pentru filmul "Cripta"

    - Premiul pentru muzica de film originală: Paul Ilea pentru filmul "Planșa" si "Shakespeare by and by Căciuleanu"

    - Premiul pentru scurt metraj de fictiune ex aequo: Radu Jude pentru filmul "Trece si prin perete" si Andrei Cretulescu pentru filmul "Kowalski"

    - Premiul pentru film documentar: Razvan Georgescu pentru filmul "Pasaport de Germania"

    - Premiul pentru film de animatie: Ion Truica pentru filmul "Obeliscul"

    - Premiul pentru film de televiziune: Sinisa Dragin pentru filmul "Padurea"

    - Premiul Opera Prima "Alexandru Tatos": Andrei Gheorghe pentru filmul "Plansa"

    - Premiul pentru machiaj: Miruna Panaitescu, Dana Angelescu, Adelina Popa pentru filmul "Quod erat demonstrandum ( Q.E.D.)"

    - Premiul pentru cel mai bun cascador (ex-aequo): Ion Caragea si Valentin Vasilescu

    S-au acordat Premii academice ale Uniunii Cineastilor si cateva Premii speciale dupa cum urmeaza:

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românesc doamnei Ecaterina Oproiu

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românescdomnului acad. Dumitru Radu Popescu scriitor, scenarist

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românesc de televiziune doamnei Lucia Hossu Longin realizator TV, scenarist

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românesc domnului Radu Gabrea regizor si scenarist

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românesc domnului Stere Gulea regizor si scenarist

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor "Iurie Darie" actorului Silvian Vâlcu pentru rolul Alex din filmul "Plansa"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor "Mirel Ilieșiu" regizorului Daniel Djamo pentru filmul documentar "Ultimul an in 114 minute"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor "Ovidiu Gologan" directorului de imagine Sorin Dragoi pentru imaginea din filmul "Cripta"

    - Premiul Special al Uniunii Cineastilor "Adina Darian" doamnei Liliana Chitescu pentru filmul "Magia Teatrului si a Filmului – Alexa Visarion"

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor doamnei Ioana Popescu pentru contributia adusa la dezvoltarea dramaturgiei filmului documentar românesc

    In fiecare an Presedintele UCIN acorda premiile de mai jos:

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România prof.univ.dr. Mircea DRAGAN regizor, scenarist personalitate marcanta a filmului românesc

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor din România pentru contributia adusa filmului românesc domnului Radu Jude regizor si scenarist


    În cadrul Galei Premiilor Uniunii Cineastilor s-au acordat si premiile anuale ale Asociatiei criticilor si filmologilor din cadrul UCIN:

    - "Premiul Ion Cantacuzino" pentru publicistica cinematografica echipei site-ului www.AaRC.ro pentru complexa oglindire a artei si industriei filmului în România

    - Premiul George Littera domnului Doru POP pentru volumul "Romanian New Wave Cinema: An Introduction"

    - Diploma pentru cel mai bun film al anului domnului Nae Caranfil pentru filmul "Closer to the Moon"

  • - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor: "Pozitia copilului", regia Calin Peter Netzer

    - Premiul pentru regie ex aequo: Adrian Sitaru pentru filmul "Domestic" si regizoarei Anca Damian pentru filmul "O vara foarte instabila

    - Premiul pentru scenariu: Adrian Sitaru pentru filmul "Domestic"

    - Premiul pentru imagine: Adrian Silisteanu pentru imaginea filmului "Domestic"

    - Premiul pentru costume: Alexandra Alma Ungureanu pentru filmul "Rocker"

    - Premiul pentru scenografie: Cristian Niculescu pentru filmul "Domestic"

    - Premiul pentru interpretare feminina: Ioana Flora pentru rolul din filmul "Deja vu"

    - Premiul pentru interpretare masculina: Cristian Ioan Gutau pentru rolul din filmul "Killing Time"

    - Premiul pentru rol secundar feminin: Valeria Seciu pentru rolul din filmul "Roxanne"

    - Premiul pentru rol secundar masculin: Alin State pentru rolul din filmul "Rocker"

    - Premiul pentru montaj: Ion Ioachim Stroe pentru filmul "O vara foarte instabila"

    - Premiul pentru coloana sonora: Mihai Bogos, Kai Tebbel, Olaf Mehl pentru filmul "Rocker"

    - Premiul pentru muzica: Nathan Larson pentru filmul "O vara foarte instabila"

    - Premiul pentru scurt metraj de fictiune: Liviu Sandulescu pentru filmul"Betoniera"

    - Premiul pentru film documentar: "Afacerea Tanase." regia Ionut Teianu

    - Premiul pentru film de animatie: "Puterea celor 10 luni" regia Adrian Baluta

    - Premiul pentru film experimental: Florin Piersic Jr pentru filmul"Killing Time"

    - Premiul pentru imagine pentru film documentar de televiziune: Sorin Chivulescu pentru filmul"Frescele calatoare"

    - Premiul pentru producatorul de film: Gabi Antal

    - Premiul Opera Prima ex aequo: Iulia Rugina pentru filmul "Love Building" si Tudor Cristian Jurgiu pentru filmul "Câinele japonez"

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor s-a acordat doamnei Luminita Gheorghiu pentru rolurile din filmele "Pozitia copilului" si "Sunt o baba comunista".

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor s-a acordat domnului Dan Pita pentru importanta contributie la dezvoltarea artei cinematografice românesti.

    - Premiul Academic al Uniunii Cineastilor s-a acordat prof. univ. dr. Manuela Cernat pentru remarcabila contributie în domeniul teoriei si istoriei filmului si pentru o cariera academica de exceptie în învatamântul vocational universitar.

    - Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor s-a acordat doamnei Silvia Kerim pentru importanta contributie în domeniul literar si cinematografic.

    -Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor s-a acordat domnului Bujor T. Rîpeanu pentru 60 de ani de activitate deosebita în domeniul criticii si istoriei filmului românesc.

    -Premiul de Excelenta al Uniunii Cineastilor s-a acordat domnului Eusebiu Stefanescu pentru prestigioasa activitate în domeniul filmului, teatrului si învatamântului universitar.

    -Premiul Presedintelui - acest premiu a fost acordat pentru doua lucrari importante în domeniul esteticii filmice: "Povestea povestii în filmul românesc", autor Marilena Iliesiu si "Imaginea – o incursiune estetica", autor Mircea Bunescu.

    -Diploma de Excelenta a Uniunii Cineastilor s-a acordat doamnei Victoria Marinescu pentru remarcabila contributie la dezvoltarea artei filmului de televiziune.

    -Diploma de Excelenta s-a acordat domnului Gheorghe Dinu pentru cercetare academica în domeniul filmului prin lucrarea "Semiotica limbajului cinematografic".

    -Domnului Klaus Eder, secretar general al Federatiei Internationale a Presei Cinematografice (FIPRESCI), i s-a acordat titlul de Membru de Onoare si Trofeul UCIN pentru importanta contributie adusa în sprijinirea filmului românesc peste hotare.

    -Premiul Uniunii Cineastilor din România i s-a acordat postului TVR2- pentru proiectul "Duminica filmului românesc".

    În cadrul Galei Premiilor Uniunii Cineastilor s-au acordat si premiile anuale ale Asociatiei criticilor si filmologilor din cadrul UCIN, dupa cum urmeaza:

    -"Premiul Ion Cantacuzino" pentru publicistica cinematografica pentru articolele publicate în presa scrisa si online i s-a acordat Irinei Trocan;

    -Premiul George Littera pentru volumul "Contemporary Romanian Cinema. The History of an Unexpected Miracle" de Dominique Nasta;

    -Mentiune Speciala pentru video-book-ul "Limbajul imaginii filmate" Marinei Roman si lui Ion Bucheru.


    -De asemenea, s-au acordat diplome regizorului Catalin Peter Netzer pentru Cel mai bun film al anului "Pozitia copilului", precum si pentru Cel mai bun regizor, pentru acelasi film.

    -Premiul pentru cea mai buna actrita, pentru rolul din "Pozitia copilului", i s-a acordat Luminitei Gheorghiu, iar Premiul pentru cel mai bun actor lui Victor Rebengiuc pentru rolul din "Câinele japonez".


    -Gala Premiilor Uniunii Cineastilor este un eveniment organizat de Uniunea Cineastilor, care are loc anual în luna mai.


    -Parteneri: ANUC, CNC, UARF, DACIN- SARA.

    -Parteneri media: CinemaRx, Ziarul Metropolis, Cinefan, ViitorulRomaniei, RoEvents, nvdm.ro, GetLokal, Urban Things, All About Romanian Cinema, Orasulm.eu, Prosistem 94, Megavox

    -Din juriu au facut parte: Acad. Razvan Theodorescu (Presedinte),Serban Marinescu, Cristian Tudor Popescu, Doru Mitran, Irina Gardescu, MihaiSurubaru, Ioana Corciova, Silvia Cusursuz, Calin Stanculescu,Stefan Velniciuc, Cornelia Tautu.

  • FILMUL DE LUNG METRAJ

    - Premiul special al juriului: "Despre oameni si melci ", regia Tudor Giurgiu

    - Premiul pentru regie: Radu Jude pentru "Toată lumea din familia noastră"

    - Premiul pentru imagine: Adrian Silisteanu pentru "Undeva la Palilula"

    - Premiul pentru scenariu: Ionut Teianu pentru " Despre oameni si melci"

    - Premiul pentru interpretare feminină: Mihaela Sîrbu pentru rolurile din filmele "Toată lumea din familia noastră" si "Tatăl fantomă"

    - Premiul pentru coloana sonoră: Vasile Sirli pentru filmul " Undeva la Palilula "

    - Premiul pentru rol secundar feminin: Sofia Nicolaescu pentru rolul din filmul " Toată lumea din familia noastră"

    - Premiul pentru rol secundar masculin: Tudor Smoleanu pentru rolul din filmul "Si caii sunt verzi pe pereti"

    - Premiul pentru costume: Lia Mantoc pentru filmul " Undeva la Palilula"

    - Premiul pentru decoruri: Helmuth Sturmer si Dragos Buhagiar pentru filmul " Undeva la Palilula"

    - Premiul pentru montaj: Nita Chivulescu pentru filmul " Despre oameni si melci"

    - Premiul Opera Prima: regizorului Gabriel Achim pentru filmul " Visul lui Adalbert"

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj :"Un gând, un vis, Doyle... si-un pix" de Bogdan Ilie-Micu

    - Premiul pentru carte de teorie cinematografică: Andrei Gorzo pentru volumul "Lucruri care nu pot fi spuse altfel"

    - Premiul pentru monografie de cinema: Călin Stănculescu pentru volumul "Radu Gabrea - biografia unei opere"

    - Premiul producătorului: Ada Solomon pentru contributia deosebită în promovarea tinerilor cineasti


    PREMIUL ACADEMIC

    Un premiu de traditie recenta este Premiul Academic care incepand cu anul 2011 a primit numele Premiul Academic "Mihnea Gheorghiu" si a fost acordat in memoriam in acest an criticului si istoricului de film George Littera pentru cartea "Pagini despre film", editie ingrijita de Ilena Littera si criticul si istoricul de film Marilena Iliesiu.

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    Filme:

    - Premiul special al juriului: "Misterul de la Balotesti" si "Ultima Frontiera" realizatori Carmen Avram si Carmen Moise

    - Premiul pentru film de fictiune "De azi inainte " - scenariul si regia Dorian Bogută

    - Premiul pentru film documentar "Vasile Soporan" - regia si imaginea Francisc Mraz

    - Premiul pentru film de televiziune - "după FEL si CHIP" realizator Paula Onet

    - Premiul pentru imagine - Ion Cristodulo pentru imaginea filmului "Arheologul"

    - Premiul pentru montaj- Leonard Zsold pentru filmul "Ultima frontieră "

    - Premiul pentru interpretare rol masculin - Teo Corban pentru rolul Constantin din filmul "De azi înainte"

    - Premiul pentru interpretare rol feminin - Mirela Oprisor pentru rolul Claudia din filmul "De azi înainte"

    - Premiul pentru debut actoricesc - Cătălin Jugravu pentru rolul din filmul "De azi înainte"

    - Premiul pentru film de animație experimental Alexandru Petru Bădelită producător si realizator al filmului "Pescuitorii de imagini.

  • FILMUL DE LUNG METRAJ

    - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor filmului  "CRULIC- DRUMUL SPRE DINCOLO" producator si regizor Anca Damian

    - Premiul special al juriului - filmului "Din dragoste cu cele mai bune intentii" regia Adrian Sitaru

    - Premiul pentru regie - Constantin Popescu pentru filmul "Principii de viata"

    - Premiul pentru imagine - Dan Alexandru pentru filmul "Ceva bun de la viata"

    - Premiul pentru scenariu - Sinisa Dragin pentru filmul "Daca bobul nu moare"

    - Premiul de interpretare feminina - Ana Ularu pentru rolul din filmul "Periferic"

    - Premiul de interpretare masculina (ex-aequo) - Vlad Ivanov pentru rolul din filmul "Principii de viata" si Bogdan Dumitrache pentru rolul din filmul "Din dragoste cu cele mai bune intentii"

    - Premiul pentru rol secundar feminin - Simona Stoicescu pentru rolul din filmul "Daca bobul nu moare"

    - Premiul pentru rol secundar feminin - Marian Ralea pentru rolul din filmul "Din dragoste cu cele mai bune intentii"

    - Premiul pentru coloana sonora - Marius Leftarache (sunet) si Dragos Alexandru (muzica) pentru filmul "Buna! Ce faci? "

    - Premiul pentru costume Svetlana Mihailescu pentru filmul " Manusi rosii"

    - Premiul pentru decor Dan Toader pentru filmul "Daca bobul nu moare"

    - Premiul pentru montaj Eugen Kelemen pentru filmul "Periferic"

    - Premiul Opera Prima- Bogdan George Apetri pentru filmul "Periferic"

    - Premiul Tanara Speranta- Corneliu Ulici si Dragos Dumitru pentru filmul "Ceva bun de la viata"

    - Premiul film documentar de lung metraj - filmului "si s-au dus ca vantul..." regia Radu Gabrea

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj - Alexandru Solomon pentru filmul "Kapitalism - reteta noastra secreta"

    - Premiul pentru film TV - "Fericita intristare a lui Visky Andras" regia Jon Gostin

    - Premiul pentru istoriografie - Calin Caliman pentru volumul "Istoria filmului romanesc"

    - Premiul pentru analiza filmologica - Elena Dulgheru pentru volumul "Scara raiului în cinema.Kusturica, Tarkovski,Paradjanov"

       MENTIUNI

    - Mentiune Speciala: Dan Panaitescu, Raluca Popa, Dragos Stefan pentru filmul "Crulic - Drumul spre dincolo"

    - Mentiune pentru interpretare actorului Gabriel Huian pentru rolul din filmul "Principii de viata"

       PREMIUL ACADEMIC

    Premiul Academic Mihnea Gheorghiu si Trofeul Uniunii Cineastilor pentru arta cinematografica Maestrului Ion Besoiu

    Juriul a fost compus din: Alexa Visarion- presedinte, Cristina Corciovescu - secretar, Marian Crisan, Magda Mihailescu, Irina Petrescu, Vivi Dragan Vasile - membri.

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Premiul special al juriului filmului "CORPUS" scenariul si regia Laurentiu Damian

    - Premiul film de fictiune "Bora- Bora " scenariul si regia Bogdan Mirica

    - Premiul pentru film documentar (ex-aequo) - "Teatrul verite " scenariul si regia Ruxandra Tuchel si "Cultura dupa gratii" scenariul si regia Roxana Chirita

    - Premiul film experimental "Becul peticit sau Autobiografia unei iluzii" scenariul si regia Gheorghe Sfaiter

    - Premiul pentru film de televiziune - "Casa din munti" scenariul si regia Tudor Chirila.

    - Premiul pentru imagine - Cosmin Bumbut pentru filmul pentru filmul "Încearca sa nu clipesti"

    - Premiul pentru montaj - Danut Padure pentru filmul "Corpus "

    - Premiul de interpretare masculina - Alexandru Potocean pentru rolul din filmul "Bora - Bora"

    - Premiul de interpretare feminina - Dana Rogoz pentru rolul din filmul "Incearca sa nu clipesti"

    - Premiul pentru film de animatie - "Travelling with my thoughts" scenariul si regia Adrian Baluta

    - Premiul Opera Prima - Ana Maria Kovalciuc pentru filmul "Îngeri între oameni - Mihai Surubaru"

       MENTIUNI

    - Mentiune: Andrei Magalie pentru filmul "Orasul care canta - Calafat"

    - Mentiune pentru film studentesc: Millo Simulov si Danut Padure pentru filmul "Hello Kitty"

    - Mentiune pentru film studentesc: Dan Doroftei pentru filmul "Radu Gabrea"

    Juriul a fost compus din: Calin Stanculescu - presedinte, Gabriel Kosuth, Ada Pistiner, Victoria Marinescu, Mihai Surubaru , Ioana Popescu - secretar juriu.

Premiile UCIN pe anii 2005-2010