• English version
  • FILMUL DE LUNG METRAJ

    - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor filmului “MORGEN” regia Marian Crisan

    - Premiul pentru regie - Calin Peter Netzer pentru filmul “Medalia de onoare”

    - Premiul pentru imagine - Tudor Mircea pentru filmul “Morgen”

    - Premiul pentru scenariu - Tudor Voican pentru filmul “Medalia de onoare”

    - Premiul de interpretare feminina – Camelia Zorlescu pentru rolul din filmul “Medalia de onoare”

    - Premiul de interpretare masculina - Victor Rebengiuc pentru rolul din filmul “ Medalia de onoare”

    - Premiul pentru rol secundar feminin - Ileana Cernat pentru rolul din filmul „Felicia, inainte de toate”

    - Premiul pentru scenografie (costume ) – Alexandra Ungureanu pentru filmele “Medalia de onoare” si „Morgen”

    - Premiul pentru montaj Catalin Cristutiu pentru filmele “Medalia de onoare” si „Eu când vreau sa fluier, fluier”

    - Premiul Opera Prima- Florin Serban pentru filmul „Eu când vreau sa fluier, fluier”

    - Premiul special al juriului – actorului George Pistereanu pentru rolul din filmul „Eu când vreau sa fluier, fluier”

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj - Alexandru Solomon pentru filmul „Kapitalism – reteta noastra secreta”

    - Premiul pentru film experimental – Dan Chisu pentru filmul „WebSiteStory”

    - Premiul pentru carte de specialitate - Mircea Bunescu pentru volumul „Determinari estetice ale imaginii de film si televiziune”

    MENTIUNI

    Diana Gusca pentru rolul din filmul „WebSiteStory”

    Gheorghe Dinu pentru filmul „Padurea corbilor”

    Constantin Florescu pentru rolul din filmul „Nunta in Basarabia”v

    Juriul a fost compus din: Irina Margereta Nistor - presedinte, Carmen Galin, Eva Sirbu, Melania Oproiu, Stefan Antonescu, Stere Gulea, Petru Margineanu, Viorel Sergovici, Stefan Velniciuc.

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Premiul special al juriului filmului „Nu uitati lumea uitata – Oamenii Deltei” de Elena Dinu

    - Premiul pentru film documentar - Roxana Chirita pentru filmul “Cornelia Pillat – Portret de familie”.

    - Premiul pentru film de televiziune - Tudor Chirila pentru filmul “Olareasa de la Vama Sarii”.

    - Premiul pentru imagine - Mugur Nedelescu pentru filmul “Poezia visului”

    - Premiul pentru montaj – Sebastian Chelu pentru filmele “Cornelia Pillat – Portret de familie” si „A demasca, demascare”

    - Premiul pentru film de fictiune-scurt metraj – Adrian Sitaru pentru filmul „Colivia”

    - Premiul de interpretare masculina – Adrian Titieni pentru rolurile din filmele „Colivia” si „Lord”

    - Premiul de interpretare feminina – Ozana Oancea pentru rolul din filmul „Captivi de Craciun”

    - Premiul pentru film de animatie – Ion Octavian Frecea pentru filmul “FRESCA – Blestemul lui Dragulea”.

    Juriul a fost compus din: Laurentiu Damian - presedinte, Dana Duma, Monica Ghiuta, Ioana Popescu, secretar al juriului, Alexei Gubenco, Calin Stanculescu, Ilie Valentin.

      In acest an Premiul Academic pentru cultura cinematografica a fost acordat domnului Ion Truica pentru lucrarea sa ”Arta compozitiei”.

  • - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor filmului “Politist, adjectiv”regia si scenariul Corneliu Porumboiu

    - Premiul special al juriului, filmului “Cealalta Irina”, regia Andrei Gruszniczki

    - Premiul pentru regie : Radu Mihaileanu pentru filmul “Concertul”

    - Premiul pentru imagine : Marius Panduru pentru filmul “Week-end cu mama”

    - Premiul pentru scenariu: Cristian Mungiu pentru filmele “Amintiri din epoca de aur 1 si 2”

    - Premiul de interpretare feminina: Hilda Peter pentru rolul din filmul “Katalin Varga”

    - Premiul de interpretare masculina: Andi Vasluianu pentru rolul din filmul “ Cealalta Irina”

    - Premiul In Memoriam Actorului Gheorghe Dinica pentriu rolul din “Week-end cu mama”, ultimul sau film

    - Premiul Opera Prima: Adrian Sitaru pentru filmul “Pescuit sportiv”

    - Premiul pentru scenografie- costume: Svetlana Mihailescu pentru filmul “ Calatoria lui Gruber”

    - Premiul pentru coloana sonora: Florin Tabacaru pentru filmul “Calatoria lui Gruber”

    - Premiul pentru montaj: Dana Bunescu pentru filmul “Intalniri Incrucisate”

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj ex-aequo: Laurentiu Damian pentru filmul “Faust - Drumul clipei” si Ana Boariu pentru filmul “Fratelui meu din exil”

    - Premiul pentru carte de film: Magda Mihailescu pentru volumul “Francois Truffaut. Barbatul care iubea filmele”

    MENTIUNI

    Claudiu Mitcu pentru filmul “Australia”

    Tudor Chirila pentru filmul “Ultima prescura”

    actritei Adela Popescu pentru debut pe marele ecran pentru rolul din filmul “Week-end cu mama”

    Dorian Boguta pentru rolul din filmul “Francesca”

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Premiul special al juriului Societatii Romane de Televiziune pentru promovarea proiectului Restaurare

    - Premiul pentru cel mai bun film documentar: Vasile Alecu pentru filmul “Mircea Vulcanescu – Jertfa si iertare”

    - Premiul pentru film eseu: Alina Cosmoiu si Florin Orezeanu (in memoriam) pentru filmul “Paganini’s Watercolours”

    - Premiul pentru cel mai bun film de televiziune: Dominic Dembinschi pentru filmul “Eu va fac sa radeti”

    - Premiul pentru film documentar de arta: Andrei Magalie pentru filmul “Culorile avangardei”

    - Premiul pentru carte de film: Silvia Kerim pentru volumul „Mircea Veroiu – ultima vara a tineretii”

    - Premiul pentru imagine: Danut Padure pentru filmele “Prezente japoneze”, si „Napoleon al III-lea si Tanara Romanie”

    - Premiul pentru muzica originala in filmul documentar: Stefan Elefteriu

    - Premiul pentru cel mai bun film de animatie: Mihai Surubaru pentru filmu “O zi din viata lui Ionescu”

    - Premiul Opera Prima: Bertoti Attila pentru filmul “Firul Ariadnei”

    MENTIUNI

    - Mentiune Trustului de presa al Ministerul Apararii Nationale pentru selectia prezentata in concurs

    - Mentiune Mariana Badan pentru filmele “Umbra artistului” si „Doua viori celebre”

    - Mentiune Alexei Gubenco pentru filmul de animatie “Vive la crise”

    Juriul pt. Film de lung metraj: Nicolae Margineanu - presedinte, Carmen Galin, Ioana Corciova, Al.G.Croitoru, Cristina Corciovescu, Sotir Caragata, Sorin Chivulescu, Cristina Ionescu, Mihai Surubaru– membri

    Juriul pt. Film de scurt metraj: Laurentiu Damian, presedinte, Valeriu Dragusanu, Horia Murgu, Ioana Popescu, secretar al juriului, Aura Puran, Ion Truica, Stefan Velniciuc

    In acest an s-a introdus Premiul Special pentru cultura cinematografica. S-au acordat domnilor Sergiu Nicolaescu, Laurentiu Damian si Ioan Lazar

  • FILMUL DE LUNG METRAJ

    - Premiul pentru regie : Radu Muntean pentru filmul “Boogie”

    - Premiul pentru imagine : Vivi Dragan Vasile pentru filmul “Nunta muta”

    - Premiul pentru scenariu: Radu Gabrea pentru filmul “Romania! Romania!”

    - Premiul de interpretare feminina: Anamaria Marinca pentru rolul din filmul “Boogie”

    - Premiul de interpretare masculina: Dragos Bucur pentru rolul din filmul “Boogie”

    - Mentiune de Onoare actritei Ioana Bulca pentru participare extraordinara in filmul “Restul e tacere”

    - Premiul Opera Prima: Horatiu Malaele pentru filmul “Nunta muta”

    - Premiul pentru scenografie - decoruri : Calin Papura pentru filmul “Restul e tacere”

    - Premiul pentru scenografie- costume: Svetlana Mihailescu pentru filmul “Cocosul decapitat”

    - Premiul pentru coloana sonora: inginer Tiberiu Borcoman si compozitorului Alexandru Andries pentru filmul “Nunta muta”

    - Premiul pentru montaj: George Dorobantu pentru filmul “Elevator”

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj: Thomas Ciulei pentru filmul “Podul de flori”

    - Premiul pentru carte de filmologie: Bujor T.Ripeanu pentru volumul “Filmat in Romania: Filmul documentar 1897 - 1948”

    MENTIUNI

    Mentiune pentru carte de film:

    1. Iuliana Constantinescu pentru volumul “Ultima frontiera” si

    2. Doru Nitescu pentru volumul “Il cinema-menzogna”

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Premiul special al juriului filmului “Regele nu moare”, realizator Lucia Hossu-Longin, regia Dan Necsulea

    - Premiul pentru regie: Cornel Mihalache pentru filmul “Capsuni in aprilie”

    - Premiul pentru imagine: Ilie Valentin pentru filmul “Baietii rai”

    - Premiul pentru scenariu: Stelian Tanase pentru filmul “Descriptio Moldaviae”

    - Premiul pentru film documentar: Tudor Giurgiu pentru filmul “Nunti, muzici si casete video”

    - Premiul pentru film de animatie: Alexandru Gubenco pentru filmul “Marile sperante”

    - Premiul Opera Prima: Clara Margineanu pentru filmul “Zavaidoc”

    MENTIUNI

    - Mentiune pentru film de animatie: Octavian Frecea pentru filmul “Cantecul inocentei”

    - Mentiune pentru film documentar: Octavian Branzei pentru filmul “Daruind, vei dobandi”

    Juriul pt. Film de lung metraj: Alexa Visarion- presedinte, Carmen Galin, Irina Petrescu, Stefan Antonescu, Sotir Caragata, Adrian Dragusin, Cornel Mihalache, – membri

    Juriul pt. Film de scurt metraj: Laureniu Damian- presedinte, Viorica Bucur , Mihai Surubaru, Dinu Tanase, Otto Urbanschi, Stefan Velniciuc – membri

    S-au acordat hors-concours medalii de merit actorului Mircea Albulescu scenaristei Silvia Kerim si regizorului Serban Marinescu.

    A rostit un salut omagial, din partea institutiei, dl Eugen Serbanescu, director general al Centrului National al Cinematografiei

  • FILMUL DE LUNG METRAJ

    - Premiul pentru regie Cristian Nemescu pentru filmul "California Dreamin’ (nesfarsit)

    - Premiul pentru imagine ex aequo - Silviu Stavila pentru filmul "Ingerul necesar" si Oleg Mutu pentru filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile"

    - Premiul pentru scenariu: Cristian Nemescu si Tudor Voican pentru filmul"California Dreamin’ (nesfarsit)

    - Premiul de interpretare rol principal feminin: Anamaria Marinca pentru rolul din filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile"

    - Premiul de interpretare rol principal masculin: Razvan Vasilescu pentru rolul din filmul"California Dreamin’ (nesfarsit)

    - Premiul de interpretare rol secundar feminin: Laura Vasiliu pentru rolul din filmul"4 luni, 3 saptamani si 2 zile"

    - Premiul de interpretare rol secundar masculin: Vlad Ivanov pentru rolul din filmul "4 luni, 3 saptamani si 2 zile"

    - Premiul special al juriului: Armand Assante pentru rolul din filmul "California Dreamin’ (nesfarsit)

    - Premiul Opera Prima: regizorului Gheorghe Preda pentru filmul "Ingerul necesar"

    - Premiul pentru scenografie: Ioana Corciova pentru scenografia filmului"California Dreamin’ (nesfarsit)

    - Premiul pentru costume: Mihaela Ularu pentru costumele filmului"Ingerul necesar"

    - Premiul pentru montaj: Dana Bunescu pentru filmul"4 luni, 3 saptamani si 2 zile"

    - MENTIUNE SI PREMIUL PRESEDINTELUI UNIUNII CINEASTILOR

    - Mentiunea speciala a juriului: cuplului de tineri interpreTi din "California Dreamin’ (nesfarsit): Maria Dinulescu si Alex Margineanu

    - Premiul Presedintelui Uniunii Cineastilor si Trofeul Uniunii domnului Vlad Paunescu ("Castel Film") pentru merite deosebite in produc]ia cinematografica

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Premiul pentru film documentar de lung metraj: regizorului Alexandru Solomon pentru "Cold Waves - Razboi pe calea undelor"

    - Premiul pentru film de anima]ie de lung metraj: Radu Igazsag pentru "O scurtapoveste"

    - Premiul pentru carte de filmologie: Marius Sopterean pentru cartea "Utopie si film"

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    - Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor – Bogdan Mustata pentru filmul "O zi buna de plaja"

    - Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj de fictiune – "Portret de familie", scenariul si regia Marian Crisan

    -Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj documentar – "Bela Lugosi: Vampirul cazut" scenariul si regia Florin Iepan

    - Premiul pentru film eseu – "Sincronicitati subiective", scenariul si regia Cornel Mihalache

    - Premiul pentru reportaj – Tiberiu Stefanescu pentru filmele de televiziune "Cronica unor morti anuntate" si "Slujba dupa slujba"

    - Premiul Opera prima – "La drumul mare" scenariul si regia Gabriel Sarbu

    - Premiul special al juriului – "ApA" scenariul si regia Constantin Popescu

    - Premiul pentru regie – Marius Sopterean pentru filmul "Marea integrare"

    - Premiul pentru scenariu – Radu Jude si Andrei Butica pentru filmul "Dimineata"

  • FILMUL DE FICTIUNE

    - Marele premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor "A fost sau n-a fost?" regia si scenariul Corneliu Porumboiu

    - Premiul special al juriului "Hartia va fi albastra"-Radu Muntean

    "A fost sau n-a fost?"- Corneliu Porumboiu

    "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"-Catalin Mitulescu

    - Premiul pentru regie Catalin Mitulescu -"Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"

    - Premiul pentru imagine Marius Panduru, pentru filmul "Ryna"

    - Premiul pentru scenariu Razvan Radulescu, Alexandru Baciu, Radu Muntean pentru filmul "Hartia va fi albastra"

    - Premiul pentru scenografie Daniel Raduta - pentru filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

    - Premiul de interpretare rol principal feminin Dorotheea Petre - pentru rolurile din filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

    - Premiul de interpretare rol principal masculin Vali Popescu - pentru rolul din filmul "Ryna"

    - Premiul de interpretare rol secundar feminin (ex-aequo) Carmen Ungureanu - pentru rolul din filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si Luminita Stoianovici pentru rolul din serialul TV "La urgenta"

    - Premiul de interpretare rol secundar masculin Nicolae Praida - pentru rolurile din filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

    - Premiul pentru coloana sonora, Andrei Toncu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

    - Premiul pentru montaj Catalin Cristutiu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

    - Premiul Opera Prima (ex-aequo) Ruxandra Zenide - pentru filmul "Ryna" si Tudor Giurgiu pentru filmul "Legaturi bolnavicioase"

    - Premiul pentru film de fictiune mediu metraj Cristian Nemescu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

    - Premiul pentru film de fictiune scurt metraj Radu Jude pentru filmul "Lampa cu caciula"

    - Premiul pentru monografie cinematografica Magda Mihailescu - pentru volumul "Aceste Gioconde fara suras"

    - Premiul pentru critica cinematografica Alex Leo Serban - pentru volumul "De ce vedem filme"

    - Premiul pentru debut actoricesc Ioana Barbu - pentru rolul din filmul "Legaturi bolnavicioase"

    - Premiul pentru serial TV Societatii Romane de Televiziune - pentru serialul "La Urgenta"

    DIPLOME

    - Diploma de Excelenta pentru participare extraordinara Jean Constantin in filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"

    - Mentiune Speciala copilului Timotei Duma pentru rolul din filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"

    FILMUL DE SCURT METRAJ

    Filme:

    FILME DOCUMENTARE SI DE ANIMATIE

    - Premiul special si Trofeul Uniunii Cineastilor, Ioan Grigorescu pentru creatia artistica in filmul documentar

    - Premiul pentru film documentar Radu Gabrea pentru filmul "Romania, Romania"

    - Premiul pentru regie Cornel Mihalache pentru filmele "Pepi" si "Hobita, coloana si tractor"

    - Premiul pentru scenariu Anca Damian si Ioana Popescu, pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

    - Premiul pentru imagine Anton Cartu pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

    - Premiul pentru originalitatea ideii in filmul de animatie Constantina Mihaila pentru filmul "Ploaia"

    - Premiul pentru montaj Dragos Soare Rada pentru filmul "Pepi"

    - Premiul pentru coloana sonora Vadim Staver pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

    DIPLOME

    - DIPLOMA DE MERIT filmului "Marasti, o promisiune onorata",regia Octavian Branzei

    - DIPLOMA DE MERIT filmului "Mansarda cu amintiri", regia Gabriel Cobasnian

    - DIPLOMA DE MERIT filmului "Sora Maria Celeste si Galileo Galilei", regia Alexandru Gaspar

  • FILMUL DE FICTIUNE

    - Dan Pita - Premiul Special al Juriului, pentru creatie cinematografica.

    - Sergiu Nicolaescu - Premiul Special al Juriului, pentru creatie cinematografica.

    - Cristi Puiu Premiul - pentru Regie, pentru filmul "Moartea domnului Lazarescu"

    - Cristi Puiu si Razvan Radulescu - Premiul pentru Scenariu,pentru filmul "Moartea domnului Lazarescu"

    - Luminita Gheorghiu - Premiul pentru Interpretare , pentru rolul din filmul "Moartea domnului Lazarescu".

    - Ion Fiscuteanu - Premiul pentru Interpretare, pentru rolul din filmul "Moartea domnului Lazarescu".

    - Dan Alexandru - Premiul pentru Imagine, pentru filmul "Femeia visurilor".

    - Petru Margineanu - Premiul pentru Muzica de Film,pentru filmul "15".

    - Cristina Ionescu - Premiul pentru Montaj, pentru filmul "Femeia visurilor".

    - Mihai Orasanu - Premiul pentru Coloana Sonora, pentru filmul "15".

    - Calin Papura - Premiul pentru Scenografie, pentru filmul "Canton".

    - Ioan Lazar - Premiul pentru Carte de Cinema, pentru volumele "Barocul cinematografic" si "Stilistica filmului"

    - Olga Tudorache - Premiul Special al Juriului, pentru participare extraordinara , in filmul "Faraonul"

    - Stefan Iordache - Premiul Special al Juriului, pentru participare extraordinara , in filmul "Faraonul".

    MENTIUNI

    - Florin Piersic jr. - Mentiune de Onoare, pentru film experimental,pentru filmul "Fix alert".

    - Constantin Popescu - Mentiune de Onoare, pentru film de fictiune, mediu metraj,pentru filmul "Canton".

    - Napoleon Helmis - Mentiune de Onoare , pentru film de fictiune, scurt metraj, pentru filmul "Challenge Day".

    FILME DOCUMENTARE SI DE ANIMATIE

    - Liviu Ciulei - Premiul pentru Film Documentar, pentru filmul "Cu ganduri si cu imagini".

    - Cornel Mihalache - Premiul Special al Juriului, pentru filmul "Sange si catifea".

    - Alexandru Solomon - Premiul pentru Regie pentru filmul "Marele jaf comunist"

    - Vasile Alecu si Roxana Chirita - Premiul pentru Scenariu,pentru filmul "Alexandru Macedonski – mastile poetului".

    - Ilie Valentin - Premiul pentru Imagine, pentru filmul "Sebastian".

    - Adrian Dragusin - Premiul pentru Reportaj, pentru filmul "Cei uitati – destinul germanilor dobrogeni".

    - Sandrino Gavriloaia - Premiul pentru Film Portret pentru filmul "Matei Visniec si misterele realitatii".

    MENTIUNI

    - Mentiune de Onoare, pentru Imagine (ex-aequo), Gabriel Cobasnian, pentru filmul "Alarma in munti"

    - Mentiune de Onoare, pentru Imagine (ex-aequo), Dan Padure, pentru filmul "Brasovul medieval".

    - Mentiune de Onoare, pentru coloana sonora, Alexandru Mihailescu, pentru filmul "Cei uitati - destinul germanilor dobrogeni".

    DIPLOME

    - Dumitru Done, Diploma de Merit, pentru contributia la afirmarea filmului documentar romanesc.

    - Moscu Iancu, Diploma de Merit, pentru contributia la afirmarea filmului documentar romanesc

Premiile UCIN pe anii 2016-2011