www.ucin.ro


Premiile Uniunii Cineastilor din Romania pe anul 2010

FILMUL DE LUNG METRAJ

- Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor filmului “MORGEN” regia Marian Crisan

- Premiul pentru regie - Calin Peter Netzer pentru filmul “Medalia de onoare”

- Premiul pentru imagine - Tudor Mircea pentru filmul “Morgen”

- Premiul pentru scenariu - Tudor Voican pentru filmul “Medalia de onoare”

- Premiul de interpretare feminina – Camelia Zorlescu pentru rolul din filmul “Medalia de onoare”

- Premiul de interpretare masculina - Victor Rebengiuc pentru rolul din filmul “ Medalia de onoare”

- Premiul pentru rol secundar feminin - Ileana Cernat pentru rolul din filmul „Felicia, inainte de toate”

- Premiul pentru scenografie (costume ) – Alexandra Ungureanu pentru filmele “Medalia de onoare” si „Morgen”

- Premiul pentru montaj Catalin Cristutiu pentru filmele “Medalia de onoare” si „Eu când vreau sa fluier, fluier”

- Premiul Opera Prima- Florin Serban pentru filmul „Eu când vreau sa fluier, fluier”

- Premiul special al juriului – actorului George Pistereanu pentru rolul din filmul „Eu când vreau sa fluier, fluier”

- Premiul pentru film documentar de lung metraj - Alexandru Solomon pentru filmul „Kapitalism – reteta noastra secreta”

- Premiul pentru film experimental – Dan Chisu pentru filmul „WebSiteStory”

- Premiul pentru carte de specialitate - Mircea Bunescu pentru volumul „Determinari estetice ale imaginii de film si televiziune”

MENTIUNI

Diana Gusca pentru rolul din filmul „WebSiteStory”

Gheorghe Dinu pentru filmul „Padurea corbilor”

Constantin Florescu pentru rolul din filmul „Nunta in Basarabia”

Juriul a fost compus din: Irina Margereta Nistor - presedinte, Carmen Galin, Eva Sirbu, Melania Oproiu, Stefan Antonescu, Stere Gulea, Petru Margineanu, Viorel Sergovici, Stefan Velniciuc.


FILMUL DE SCURT METRAJ

- Premiul special al juriului filmului „Nu uitati lumea uitata – Oamenii Deltei” de Elena Dinu

- Premiul pentru film documentar - Roxana Chirita pentru filmul “Cornelia Pillat – Portret de familie”.

- Premiul pentru film de televiziune - Tudor Chirila pentru filmul “Olareasa de la Vama Sarii”.

- Premiul pentru imagine - Mugur Nedelescu pentru filmul “Poezia visului”

- Premiul pentru montaj – Sebastian Chelu pentru filmele “Cornelia Pillat – Portret de familie” si „A demasca, demascare”

- Premiul pentru film de fictiune-scurt metraj – Adrian Sitaru pentru filmul „Colivia”

- Premiul de interpretare masculina – Adrian Titieni pentru rolurile din filmele „Colivia” si „Lord”

- Premiul de interpretare feminina – Ozana Oancea pentru rolul din filmul „Captivi de Craciun”

- Premiul pentru film de animatie – Ion Octavian Frecea pentru filmul “FRESCA – Blestemul lui Dragulea”.

Juriul a fost compus din: Laurentiu Damian - presedinte, Dana Duma, Monica Ghiuta, Ioana Popescu, secretar al juriului, Alexei Gubenco, Calin Stanculescu, Ilie Valentin.

  In acest an Premiul Academic pentru cultura cinematografica a fost acordat domnului Ion Truica pentru lucrarea sa ”Arta compozitiei”.


www.ucin.ro