www.ucin.ro


Premiile Uniunii Cineastilor din Romania pe anul 2009

FILMUL DE LUNG METRAJ

- Marele Premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor filmului “Politist, adjectiv”regia si scenariul Corneliu Porumboiu

- Premiul special al juriului, filmului “Cealalta Irina”, regia Andrei Gruszniczki

- Premiul pentru regie : Radu Mihaileanu pentru filmul “Concertul”

- Premiul pentru imagine : Marius Panduru pentru filmul “Week-end cu mama”

- Premiul pentru scenariu: Cristian Mungiu pentru filmele “Amintiri din epoca de aur 1 si 2”

- Premiul de interpretare feminina: Hilda Peter pentru rolul din filmul “Katalin Varga”

- Premiul de interpretare masculina: Andi Vasluianu pentru rolul din filmul “ Cealalta Irina”

- Premiul In Memoriam Actorului Gheorghe Dinica pentriu rolul din “Week-end cu mama”, ultimul sau film

- Premiul Opera Prima: Adrian Sitaru pentru filmul “Pescuit sportiv”

- Premiul pentru scenografie- costume: Svetlana Mihailescu pentru filmul “ Calatoria lui Gruber”

- Premiul pentru coloana sonora: Florin Tabacaru pentru filmul “Calatoria lui Gruber”

- Premiul pentru montaj: Dana Bunescu pentru filmul “Intalniri Incrucisate”

- Premiul pentru film documentar de lung metraj ex-aequo: Laurentiu Damian pentru filmul “Faust - Drumul clipei” si Ana Boariu pentru filmul “Fratelui meu din exil”

- Premiul pentru carte de film: Magda Mihailescu pentru volumul “Francois Truffaut. Barbatul care iubea filmele”

MENTIUNI

Claudiu Mitcu pentru filmul “Australia”

Tudor Chirila pentru filmul “Ultima prescura”

actritei Adela Popescu pentru debut pe marele ecran pentru rolul din filmul “Week-end cu mama”

Dorian Boguta pentru rolul din filmul “Francesca”


FILMUL DE SCURT METRAJ

- Premiul special al juriului Societatii Romane de Televiziune pentru promovarea proiectului Restaurare

- Premiul pentru cel mai bun film documentar: Vasile Alecu pentru filmul “Mircea Vulcanescu – Jertfa si iertare”

- Premiul pentru film eseu: Alina Cosmoiu si Florin Orezeanu (in memoriam) pentru filmul “Paganini’s Watercolours”

- Premiul pentru cel mai bun film de televiziune: Dominic Dembinschi pentru filmul “Eu va fac sa radeti”

- Premiul pentru film documentar de arta: Andrei Magalie pentru filmul “Culorile avangardei”

- Premiul pentru carte de film: Silvia Kerim pentru volumul „Mircea Veroiu – ultima vara a tineretii”

- Premiul pentru imagine: Danut Padure pentru filmele “Prezente japoneze”, si „Napoleon al III-lea si Tanara Romanie”

- Premiul pentru muzica originala in filmul documentar: Stefan Elefteriu

- Premiul pentru cel mai bun film de animatie: Mihai Surubaru pentru filmu “O zi din viata lui Ionescu”

- Premiul Opera Prima: Bertoti Attila pentru filmul “Firul Ariadnei”

MENTIUNI

- Mentiune Trustului de presa al Ministerul Apararii Nationale pentru selectia prezentata in concurs

- Mentiune Mariana Badan pentru filmele “Umbra artistului” si „Doua viori celebre”

- Mentiune Alexei Gubenco pentru filmul de animatie “Vive la crise”

Juriul pt. Film de lung metraj: Nicolae Margineanu - presedinte, Carmen Galin, Ioana Corciova, Al.G.Croitoru, Cristina Corciovescu, Sotir Caragata, Sorin Chivulescu, Cristina Ionescu, Mihai Surubaru– membri

Juriul pt. Film de scurt metraj: Laurentiu Damian, presedinte, Valeriu Dragusanu, Horia Murgu, Ioana Popescu, secretar al juriului, Aura Puran, Ion Truica, Stefan Velniciuc

In acest an s-a introdus Premiul Special pentru cultura cinematografica. S-au acordat domnilor Sergiu Nicolaescu, Laurentiu Damian si Ioan Lazar


www.ucin.ro