www.ucin.ro


Premiile Uniunii Cineastilor din Romania pe anul 2008

FILMUL DE LUNG METRAJ

- Premiul pentru regie : Radu Muntean pentru filmul “Boogie”

- Premiul pentru imagine : Vivi Dragan Vasile pentru filmul “Nunta muta”

- Premiul pentru scenariu: Radu Gabrea pentru filmul “Romania! Romania!”

- Premiul de interpretare feminina: Anamaria Marinca pentru rolul din filmul “Boogie”

- Premiul de interpretare masculina: Dragos Bucur pentru rolul din filmul “Boogie”

- Mentiune de Onoare actritei Ioana Bulca pentru participare extraordinara in filmul “Restul e tacere”

- Premiul Opera Prima: Horatiu Malaele pentru filmul “Nunta muta”

- Premiul pentru scenografie - decoruri : Calin Papura pentru filmul “Restul e tacere”

- Premiul pentru scenografie- costume: Svetlana Mihailescu pentru filmul “Cocosul decapitat”

- Premiul pentru coloana sonora: inginer Tiberiu Borcoman si compozitorului Alexandru Andries pentru filmul “Nunta muta”

- Premiul pentru montaj: George Dorobantu pentru filmul “Elevator”

- Premiul pentru film documentar de lung metraj: Thomas Ciulei pentru filmul “Podul de flori”

- Premiul pentru carte de filmologie: Bujor T.Ripeanu pentru volumul “Filmat in Romania: Filmul documentar 1897 - 1948”

MENTIUNI

Mentiune pentru carte de film:

1. Iuliana Constantinescu pentru volumul “Ultima frontiera” si

2. Doru Nitescu pentru volumul “Il cinema-menzogna”


FILMUL DE SCURT METRAJ

- Premiul special al juriului filmului “Regele nu moare”, realizator Lucia Hossu-Longin, regia Dan Necsulea

- Premiul pentru regie: Cornel Mihalache pentru filmul “Capsuni in aprilie”

- Premiul pentru imagine: Ilie Valentin pentru filmul “Baietii rai”

- Premiul pentru scenariu: Stelian Tanase pentru filmul “Descriptio Moldaviae”

- Premiul pentru film documentar: Tudor Giurgiu pentru filmul “Nunti, muzici si casete video”

- Premiul pentru film de animatie: Alexandru Gubenco pentru filmul “Marile sperante”

- Premiul Opera Prima: Clara Margineanu pentru filmul “Zavaidoc”

MENTIUNI

- Mentiune pentru film de animatie: Octavian Frecea pentru filmul “Cantecul inocentei”

- Mentiune pentru film documentar: Octavian Branzei pentru filmul “Daruind, vei dobandi”

Juriul pt. Film de lung metraj: Alexa Visarion- presedinte, Carmen Galin, Irina Petrescu, Stefan Antonescu, Sotir Caragata, Adrian Dragusin, Cornel Mihalache, – membri

Juriul pt. Film de scurt metraj: Laureniu Damian- presedinte, Viorica Bucur , Mihai Surubaru, Dinu Tanase, Otto Urbanschi, Stefan Velniciuc – membri

S-au acordat hors-concours medalii de merit actorului Mircea Albulescu scenaristei Silvia Kerim si regizorului Serban Marinescu.

A rostit un salut omagial, din partea institutiei, dl Eugen Serbanescu, director general al Centrului National al Cinematografiei


www.ucin.ro