www.ucin.ro


Premiile Uniunii Cineastilor din Romania pe anul 2006

FILMUL DE FICTIUNE

- Marele premiu si Trofeul Uniunii Cineastilor "A fost sau n-a fost?" regia si scenariul Corneliu Porumboiu

- Premiul special al juriului "Hartia va fi albastra"-Radu Muntean

"A fost sau n-a fost?"- Corneliu Porumboiu

"Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"-Catalin Mitulescu

- Premiul pentru regie Catalin Mitulescu -"Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"

- Premiul pentru imagine Marius Panduru, pentru filmul "Ryna"

- Premiul pentru scenariu Razvan Radulescu, Alexandru Baciu, Radu Muntean pentru filmul "Hartia va fi albastra"

- Premiul pentru scenografie Daniel Raduta - pentru filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

- Premiul de interpretare rol principal feminin Dorotheea Petre - pentru rolurile din filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

- Premiul de interpretare rol principal masculin Vali Popescu - pentru rolul din filmul "Ryna"

- Premiul de interpretare rol secundar feminin (ex-aequo) Carmen Ungureanu - pentru rolul din filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si Luminita Stoianovici pentru rolul din serialul TV "La urgenta"

- Premiul de interpretare rol secundar masculin Nicolae Praida - pentru rolurile din filmele "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii" si "Ryna"

- Premiul pentru coloana sonora, Andrei Toncu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

- Premiul pentru montaj Catalin Cristutiu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

- Premiul Opera Prima (ex-aequo) Ruxandra Zenide - pentru filmul "Ryna" si Tudor Giurgiu pentru filmul "Legaturi bolnavicioase"

- Premiul pentru film de fictiune mediu metraj Cristian Nemescu - pentru filmul "Marilena de la P 7"

- Premiul pentru film de fictiune scurt metraj Radu Jude pentru filmul "Lampa cu caciula"

- Premiul pentru monografie cinematografica Magda Mihailescu - pentru volumul "Aceste Gioconde fara suras"

- Premiul pentru critica cinematografica Alex Leo Serban - pentru volumul "De ce vedem filme"

- Premiul pentru debut actoricesc Ioana Barbu - pentru rolul din filmul "Legaturi bolnavicioase"

- Premiul pentru serial TV Societatii Romane de Televiziune - pentru serialul "La Urgenta"

DIPLOME

- Diploma de Excelenta pentru participare extraordinara Jean Constantin in filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"

- Mentiune Speciala copilului Timotei Duma pentru rolul din filmul "Cum mi-am petrecut sfarsitul lumii"


FILME DOCUMENTARE SI DE ANIMATIE

- Premiul special si Trofeul Uniunii Cineastilor, Ioan Grigorescu pentru creatia artistica in filmul documentar

- Premiul pentru film documentar Radu Gabrea pentru filmul "Romania, Romania"

- Premiul pentru regie Cornel Mihalache pentru filmele "Pepi" si "Hobita, coloana si tractor"

- Premiul pentru scenariu Anca Damian si Ioana Popescu, pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

- Premiul pentru imagine Anton Cartu pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

- Premiul pentru originalitatea ideii in filmul de animatie Constantina Mihaila pentru filmul "Ploaia"

- Premiul pentru montaj Dragos Soare Rada pentru filmul "Pepi"

- Premiul pentru coloana sonora Vadim Staver pentru filmul "Muzeul de la Sosea"

DIPLOME

- DIPLOMA DE MERIT filmului "Marasti, o promisiune onorata",regia Octavian Branzei

- DIPLOMA DE MERIT filmului "Mansarda cu amintiri", regia Gabriel Cobasnian

- DIPLOMA DE MERIT filmului "Sora Maria Celeste si Galileo Galilei", regia Alexandru Gaspar


www.ucin.ro