www.ucin.ro


Premiile Uniunii Cineastilor din Romania pe anul 2005

FILMUL DE FICTIUNE

- Dan Pita - Premiul Special al Juriului, pentru creatie cinematografica.

- Sergiu Nicolaescu - Premiul Special al Juriului, pentru creatie cinematografica.

- Cristi Puiu Premiul - pentru Regie, pentru filmul "Moartea domnului Lazarescu"

- Cristi Puiu si Razvan Radulescu - Premiul pentru Scenariu,pentru filmul "Moartea domnului Lazarescu"

- Luminita Gheorghiu - Premiul pentru Interpretare , pentru rolul din filmul "Moartea domnului Lazarescu".

- Ion Fiscuteanu - Premiul pentru Interpretare, pentru rolul din filmul "Moartea domnului Lazarescu".

- Dan Alexandru - Premiul pentru Imagine, pentru filmul "Femeia visurilor".

- Petru Margineanu - Premiul pentru Muzica de Film,pentru filmul "15".

- Cristina Ionescu - Premiul pentru Montaj, pentru filmul "Femeia visurilor".

- Mihai Orasanu - Premiul pentru Coloana Sonora, pentru filmul "15".

- Calin Papura - Premiul pentru Scenografie, pentru filmul "Canton".

- Ioan Lazar - Premiul pentru Carte de Cinema, pentru volumele "Barocul cinematografic" si "Stilistica filmului"

- Olga Tudorache - Premiul Special al Juriului, pentru participare extraordinara , in filmul "Faraonul"

- Stefan Iordache - Premiul Special al Juriului, pentru participare extraordinara , in filmul "Faraonul".

MENTIUNI

- Florin Piersic jr. - Mentiune de Onoare, pentru film experimental,pentru filmul "Fix alert".

- Constantin Popescu - Mentiune de Onoare, pentru film de fictiune, mediu metraj,pentru filmul "Canton".

- Napoleon Helmis - Mentiune de Onoare , pentru film de fictiune, scurt metraj, pentru filmul "Challenge Day".


FILME DOCUMENTARE SI DE ANIMATIE

- Liviu Ciulei - Premiul pentru Film Documentar, pentru filmul "Cu ganduri si cu imagini".

- Cornel Mihalache - Premiul Special al Juriului, pentru filmul "Sange si catifea".

- Alexandru Solomon - Premiul pentru Regie pentru filmul "Marele jaf comunist"

- Vasile Alecu si Roxana Chirita - Premiul pentru Scenariu,pentru filmul "Alexandru Macedonski mastile poetului".

- Ilie Valentin - Premiul pentru Imagine, pentru filmul "Sebastian".

- Adrian Dragusin - Premiul pentru Reportaj, pentru filmul "Cei uitati destinul germanilor dobrogeni".

- Sandrino Gavriloaia - Premiul pentru Film Portret pentru filmul "Matei Visniec si misterele realitatii".

MENTIUNI

- Mentiune de Onoare, pentru Imagine (ex-aequo), Gabriel Cobasnian, pentru filmul "Alarma in munti"

- Mentiune de Onoare, pentru Imagine (ex-aequo), Dan Padure, pentru filmul "Brasovul medieval".

- Mentiune de Onoare, pentru coloana sonora, Alexandru Mihailescu, pentru filmul "Cei uitati - destinul germanilor dobrogeni".

DIPLOME

- Dumitru Done, Diploma de Merit, pentru contributia la afirmarea filmului documentar romanesc.

- Moscu Iancu, Diploma de Merit, pentru contributia la afirmarea filmului documentar romanesc


www.ucin.ro